زرین شهر, وبلاگ

درباره زرین شهر

پارک زیبای ساحلی زرین شهر

زرین شهر مرکز شهرستان لنجان میباشد.

زرین شهر یکی از شهرهای استان اصفهان و مرکز شهرستان لنجان است.در 35 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در مسیر اصفهان به شهرکرد واقع شده است.این شهر وسعتی 70 کیلومتر مربعی دارد.جمعیت آن بیش از 65 هزار نفر تخمین زده شده است.این شهرستان به دلیل مجاورت با کارخانه هایی نظیر ذوب آهن و مجتمع فولاد،یکی از قطب های صنعتی کشور را تشکیل میدهد.همچنین مجاورت آن با رودخانه زنده رود باعث شده هوایی دلپذیر را در فصول بهار و پاییز این شهرستان شاهد باشیم.اگرچه خشکسالی های اخیر و خشک شدن این شاهرگ حیاتی شهرستان،کشاورزی منطقه را دچار چالش های فراوانی نموده.و معیشت مردمان این دیار را دستمایه معضلات بسیاری نموده است.

درباره زرین شهر چه میدانید؟

بیشتر مکتوبات تاریخی لنجان به زمان صفویه و اشغال توسط افغان‌ها منتهی می‌شود. هرچند نهایتاً با شکست افغان‌ها توسط علی‌مردان خان افغان‌ها ازاصفهان و لنجان رانده شدند. اما لنجان تامدتها رونق قبلی را بازنیافت. تا زمان مشروطه که یکی از پایگاه‌های مجاهدین برای فتح تهران و اصفهان شد.با وزارت صمصام السطنه بختیاری و حکومت بر اصفهان رفته رفته دوباره لنجان رو به عمران گذاشت. در سال ۱۰۰۰ ه‍. ق، شاه عباس، اصفهان را به عنوان مرکز سیاسی ایران برگزید و پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کرد. این زمان آغاز رونق و شکوفایی اصفهان بود و لنجان نیز از این رونق و شکوه بهره فراوانی برد.زیرا که این منطقه سرسبز و حاصلخیز با اصفهان فاصله چندانی نداشت و بسیار زود بیشه زارها، تفرج گاه‌ها و شکارگاه‌های سرسبز آن مورد توجه شاه قرارگرفت.

در دوره شاه سلطان حسین لنجان به تبع اصفهان روزگاری سخت را سپری کرد. در عهدافشاریان و زمانه زندیان لنجان معبر آمد و شد دسته‌ها و طایفه‌هایی بود که یا به اصفهان می‌آمدند یا از آن می‌گریختند. در عهد قاجار، لنجان یا در تملک شاهزادگان قاجار قرار داشت یا تیولی بود که به وابستگان دربار مسعود میرزا بخشیده می‌شد. در دوره پر آشوب انقلاب مشروطه و استبداد صغیر، لنجان گذرگاه خان و قشون خوانین بختیاری بود.(ویکی پدیا)

مطمئنا هر شهر و دیاری در درازای تاریخ پر فراز و نشیب خود،اتفاقات جالبی در گنجینه یاد و خاطرات خود به ثبت رسانده.زرین شهر هم از این قائده مستثنا نبوده و در زیر به چند نمونه از این موارد پرداخته ایم:

تاریخچه

طی اکتشافات انجام گرفته در حاشیه رودخانه زاینده رود در جنوب شهرستان زرین شهر،آثار و اشیا عتیقه ای به دست آمده که بسیار شبیه به آثار پیدا شده در تپه سیلک کاشان میباشد.به عقیده بسیاری از صاحب نظران و باستان شناسان در هزاره دوم و اوایل قبل از میلاد،ساخت نوعی آبریز سفالی یا آبخوری در ایران رواج داشته است.بهترین آن ها به صورت قوری یا آبخوری لوله دار با لوله آبریز کوتاه و بلند بوده.در قسمت های تپه سیلک و خوروین بسیاری از این اشیاء به دست آمده است.طی بررسی های مقدماتی انجام گرفته به روی آثار به دست آمده در جنوب شهر زرین شهر،نمونه هایی از این آبخوری ها یافت شده.از نظر سنت سفالگری،شباهت زیادی به آبخوری های لوله دار مورد استفاده در زمانی هزاره دوم تا اوایل هزاره اول قبل از میلاد (یعنی 2000 تا 800 سال قبل از میلاد)دارد.نقوش طراحی شده روی این ظروف نیز آشکارا با نقوش آبخوری های لوله دار سیلک در کاشان(متعلق به 1000تا 800 قبل از میلاد)در ارتباط است.

با توجه به فرم و شکل ظروف و لوله آن ها و نقوششان،و نیز شواهدی از سرنیزه و پیکانهای مفرغی در لایه های مرتبط با این سفالینه ها،در محوطه باغ درازای این شهر میتوان قدمتی در حدود اواسط هزاره دوم قبل از میلاد تا حدود 800 قبل از میلاد برای آن ها در نظر گرفت.با این وجود،به دلیل عدم انجام بررسی های فراگیر سیستماتیک و گمانه زنی و حفریات باستان شناسی،اطلاع چندانی از سایر آثار و مواد فرهنگی موجود در لایه های مختلف محوطه های پیش از تاریخی این شهر وجود ندارد.بر این اساس اظهار نظر دقیق درباره قدمت این ظروف امکان پذیر نیست.چرا که نیازمند مطالعات دقیق باستان شناسی و آزمایشات تعیین قدمت به روش کربن 14 میباشد.

نقش زنان در تاریخ سیاسی

بی تردید تداوم و بقای حیات یک جامعه در گرو تداوم و بقای کوچکترین واحد اجتماعی انسان یعنی خانواده است.زنان به عنوان کانون مهر و عاطفه محور اصلی بقای این کوچک ترین و اولین واحد اجتماعی هستند.

در تاریخ پر فراز و نشیب زرین شهر زنان نقش به سزایی را ایفا نموده اند. در طی ادوار مختلف،زنان دوشادوش مردان در امر کشاورزی و دامپروری یاری نموده اند.و باعث بهبود شرایط معیشتی خانواده میشدند.در عرصه سیاسی نیز زنان زرین شهری نقش پر رنگی در جهت اعتلای این خطه طلایی ایران زمین تلاش نموده اند.نمونه بارز آن تخریب بخشی از قلعه ی بدیع الملک خواهر ظل السلطان حکمران ستمگر قاجاری در جواب زیاده خواهی های وی در دست درازی به اموال مردم و کشاورزان میباشد.

همچنین تار و مار نمودن نیروهای سردار اعظم و گروه نقشه بردار آلمانی که برای نقشه برداری و تصرف زمین های زرین شهر آمده بودند به دست شیر زنان این دیار انجام گرفت.

حمله اعراب

با ورود اسلام به ایران،لنجان به تبع اصفهان در سال 19 هجری بعد از فتح نهاوند و در دوره خلافت عمر به وسیله عبدالله بن عتبان و عبدالله بن ورقاء ریاحی فتح شد.و به قول دیگری فتح اصفهان و روستاهای آن در طی سالهای 23 تا 24 هجری اتفاق افتاد و با تسلیم شدن پادوسپان آن،اصفهان تقریبا به راحتی به وسیله اعراب فتح گردید.قلعه اعراب در محله قله قاسم زرین شهر نمودی از سکونت اعراب مسلمان در بدو تصرف منطقه به وسیله مسلمانان را در نام خود به یادگار دارد.

حق آبه شهرستان لنجان

در طوماری منتسب به شیخ بهایی،دانشمند و فقید دوران صفوی،درباره تقسیم آب زاینده رود که در دوران صفوی تنظیم شده است،میزان حق آبه لنجان از زاینده رود شش سهم از سی و سه سهم مشخص شده است که متاسفانه در طی سالیان اخیر این تقسیم بندی نا دیده گرفته شده است.

و در آخر خطه طلایی ایران را دریابید...

زرین شهر و لنجان،این خطه طلایی ایران همواره در اعصار مختلف در مرکز توجه ها قرار گرفته است.این منطقه به دلیل آب و هوای دلپذیر و زمین های حاصلخیز و کشت زارهای وسیع،همواره تفرجگاه شاهان و بزرگان بوده است.همانطور که لستریج ایرانشناس بریتانیایی در کتاب “جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرق”مینویسد:

((…در ساحل راست زاینده رود ناحیه بزرگ خان لنجان آخرین نواحی چهارگانه جنوب زاینده رود واقع است که بنا بر روایات تایید نشده چون فردوسی از خشم سلطان محمود غزنوی فرار اختیار کرد به خان لنجان پناه برد))

مردمان این منطقه همواره با کار و تلاش روزانه خود در بخش های مختلف صنعتی،کشاورزی و دامپروری چرخ های اقتصادی این مرز و بوم را به حرکت در آورده اند.همچنین رشادت ها و جان فشانی های جوانانی نظیر شاهمرادی ها و قجه ای ها در دفاع مقدس و آزاد سازی خرمشهر،بر کسی پوشیده نیست.که همه این موارد حاکی از نجابت و بزرگی این مردمان دارد.

متاسفانه این روزها این خطه طلایی ایران و دیگر شهرهای شهرستان لنجان وضعیت مطلوبی را سپری نمیکنند و خشکسالی های اخیر و تغییر در میزان حق آبه منطقه زندگی معیشتی این مردمان را تحت تاثیر قرار داده.چه بسیار خانواده هایی که تنها با کشاورزی و کشت برنج امرار معاش میکنند و نبود شرایط مساعد برای کشت برنج یا یک محصول جایگزین میتواند زندگی این افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

امید است مسئولین عزیز شهرستان و کشور توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند تا همچون گذشته شاهد چرخیدن چرخ اقتصاد در شهرستان و به تبع در کشور عزیزمان ایران باشیم.

(همه مطالب اقتباس شده از کتاب تاریخ ریز نوشته  مهندس حسین پارسا)

از اینکه ما را با دیدگاه و نظرهایتان زیر همین پست دلگرم میکنید تا مطالب بهتر و با کیفیت تری برای شما عزیزان تهیه نماییم از شما تشکر مینماییم.

دیدگاهتان را بنویسید